مجله پزشکی

اشتراک گذاری

ورم بینی بعد از جراحی | کاهش ورم بعد از عمل بینی

در تمامی عمل های جراحی ، برش های تمیز و کنترل شده ای ایجاد می شود که در هفته های بعد از پروسه ، بدن آن ها را به صورت خود به خود ترمیم می کند. جراحی بینی ، یکی از این عمل هاست که در میان افراد از همه سنی شیوع بسیاری پیدا کرده است. به خاطر همین برش ها و دیگر تغییراتی که در بینی ایجاد می شود ، عارضه ای به نام ورم بینی بعد از جراحی رخ می دهد که گاهی برطرف شدن آن ، به زمان زیادی نیاز خواهد داشت. این معضل به دلیل جمع شدن آب در زیر پوست رخ خواهد داد و راه هایی برای برطرف کردن آن وجود دارد. دکتر سعید سهراب پور بهترین جراح بینی تهران در این مقاله تمامی راه های کاهش ورم بینی بعد از عمل را توضیح داده اند.

 

ورم بینی بعد از جراحی - دکتر سعید سهراب پور

 

مدل های مختلف ورم بینی بعد از جراحی

به صورت کلی دو نوع تورم وجود دارد که می تواند بعد از این پروسیجر رخ دهد. اولی ؛ ورمی است که بلافاصله خود را نشان می دهد و به دلیل ترومای ایجاد شده در حین عمل رخ می دهد. دومی ؛ تورم طولانی مدت است که به جمع شدن مایع زیر پوست مربوط می شود. در این قسمت توضیحاتی را در مورد هر کدام ارائه داده ایم :

  • ورم اولیه

ورم بینی بعد از جراحی که بلافاصله پس از اتمام رویکرد رخ می دهد ، کاملا قابل مشاهده بوده و دلیل آن هم التهابی است که در نتیجه عمل جراحی اتفاق افتاده است. معمولا در کنار این عارضه ، کبودی نیز رخ خواهد داد.

با اینکه دوره ریکاوری و نقاهت برای هر بیمار متفاوت خواهد بود ، اما بهرحال می توان درجه این عارضه را به تکنیکی که حین جراحی استفاده شده است ربط داد. در صورتی که جراح بینی از جدیدترین روش ها بهره برده باشد ؛ ورم بینی بعد ازعمل به حداقل خواهد رسید.

  • ورم طولانی مدت

این نوع از ورم بینی بعد از جراحی ، معمولا با تورم پوست فرق دارد و تا برطرف شدن آن به چند ماه زمان نیاز است. این عارضه ، در اثر جمع شدن آب یا مایعات دیگر زیر پوست اتفاق می افتد. در طول این فرآیند غضروف و استخوان ها تغییر شکل می یابند و حتی ممکن است از گرافت استفاده شود. به همین دلیل پوستی که از روی بینی بلند شده ، باید خود را به شکل جدید آن عادت دهد و دوباره به ساختارهای زیری خود بچسبد.

در این حین ، مایعاتی بین پوست و دیگر ساختارهای بینی جمع می شود و امکان دارد تا تخلیه کامل آن ، ماه ها زمان لازم باشد. ممکن است متوجه شوید که قسمت های بالایی بینی ، زودتر از شر این عارضه خلاص می شوند. اما در قسمت نوک ، ممکن است ورم بینی بعد از جراحی ماندگاری بیشتری داشته باشد. این تغییرات کاملا نرمال هستند و تا حدی برای همه بیماران رخ می دهند.

تکنیک های جراحی که ورم بینی بعد از عمل را کاهش می دهند

همانطور که پیش تر نیز ذکر شد ، متدی که جراح در حین عمل پیش می گیرد نیز می تواند در شدن ورم بینی تاثیرگذار باشد. در ادامه تکنیک هایی را توضیح داده ایم که می توانند در کم کردن این معضل تاثیر گذار باشند.

بلند کردن پوست

مقداری که پزشک پوست را از روی استخوان ها و غضروف بلند می کند ؛ تاثیر بسزایی در ورم بینی بعد از جراحی خواهد داشت. حتی ممکن است چند میلی متر نیز روی این مسئله تاثیر بگذارد. در همین جهت جراح باید با دقت و مهارت زیاد این کار را به انجام رساند تا کبودی و تورم به کمترین حد خود برسد. در مواردی نحوه جا به جا کردن استخوان ها نیز اثر خود را روی تورم خواهند گذاشت.

استفاده از یخ

استفاده از یخ ، بلافاصله بعد از عمل تاثیر خیلی زیادی روی ورم بینی بعد از جراحی خواهد داشت. در بیست و چهار ساعت اول تا جایی که تحمل دارید ، در اطراف بینی از یخ بهره بگیرید. بعد از روز اول ، کمک گرفتن از یخ تاثیر چندانی نخواهد داشت.

نتیجه گیری

در عمل زیبایی بینی ، برای خلق یک نتیجه زیبا و چشم نواز نیاز است تا استخوان ها ، پوست و غضروف مورد تغییر قرار گیرند. برش های ایجاد شده روی پوست و همچنین جا به جا کردن استخوان ها می تواند باعث بروز عارضه ای به نام تورم شود. البته جای نگرانی نیست ؛ زیرا این مشکل موقتی بوده و تاثیری روی نتیجه نهایی عمل نخواهد داشت. خود شما نیز می توانید برای برطرف کردن ورم بینی بعد از جراحی اقداماتی را انجام دهید که تمامی آن ها توسط جراح به شما آموزش داده خواهند شد. البته توجه داشته باشید در صورتی که بعد از گذشت یک سال تا یک سال و نیم این تورم برطرف نشد ، باید دوباره به یک پزشک حاذق مراجعه کنید تا مشکل را کشف کرده و اقدام به رفع آن نماید.

دکتر سعید سهراب پور

دکتر سعید سهراب پور، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ جراحی های درمانی سر و گردن هستم. افتخار دارم که سال ها در زمینه ی درمان بیماری های مختلف گوش، حلق و بینی و همچنین جراحی های مربوط به سر و گردن فعالیت داشته ام. هدف من از ارائه خدمات در این وب سایت ارائه ی اطلاعات مفید و جامع در زمینه بیماری های گوش، حلق و بینی و جراحی های سر و گردن ، پاسخ به سوالات رایج مراجعین و معرفی جدیدترین روش های درمانی است.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها