مجله پزشکی

اشتراک گذاری

عمل بینی بدون تامپون چگونه است؟

همانطور که می‌دانید امروزه عمل بینی در واقع به یکی از رایج‌ترین و نیز پر طرفدارترین عمل‌های جراحی تبدیل شده است، انجام این عمل برای هر شخصی می‌تواند به دلایل مختلفی صورت بگیرد به طور مثال برای رفع قوز بینی و یا رفع انحراف آن می‌تواند از نمونه دلایل افراد برای انجام این عمل می‌باشد. انجام جراحی بینی به طور معمول با تکنیک‌های خاصی صورت می‌گیرد و یکی از انواع آن عمل بینی بدون تامپون می‌باشد، ما در ادامه تصمیم داریم که ابتدا شما را با ماهیت تامپونی که در عمل‌های جراحی بینی استفاده می‌شود آشنا کنیم و سپس به بررسی چگونگی این جراحی بپردازیم.

 

عمل بینی بدون تامپون

علت استفاده از تامپون در عمل بینی چیست و چه کاربردی دارد؟

در رابطه با چیستی تامپون در این عمل جراحی باید گفت در زمان انجام عمل بینی ممکن است نیاز باشد که استخوان بینی شکسته شود و یا حتی این امکان وجود دارد که رگ‌های خونی موجود درون بینی دچار آسیب شوند، به دنبال بروز این اتفاقات خونریزی بینی صورت می‌گیرد که باید به روش صحیحی تحت کنترل قرار بگیرد از همین جهت استفاده از تامپون و یا فیتیله پس از اتمام جراحی روشی مرسوم برای پیشگیری از ادامه خونریزی بود، با گذشت زمان برخی از افراد از وجود تامپون در بینی خود احساس ناخوشایندی داشتند و همچنین از بیرون کشیدن آن پس از گذشت مدت زمان مشخص واهمه داشتند، این موارد موجب شد تا پزشکان و افراد متخصص درصدد یافتن راهی موثر باشند تا بتوانند روشی مناسب را ارائه دهند.

  • حفاظت در برابر لغزش سپتوم
  • موجب تسریع روند جوش خوردن برش‌های ایجاد شده در بینی
  • حفاظت از لغزش تیغه بینی
  • اتصال‌دهنده پوست به دیواره بینی

جایگزین تامپون در جراحی بینی

علم پزشکی به قدری پیشرفت کرده است که نیازی به جاگذاری تامپون در عمل بینی وجود ندارد بنابراین بسیاری از پزشکان از آن در زمان جراحی‌های خود استفاده نمی‌کنند. در صورت نیاز به وجود تامپون برخی از پزشکان جایگزینی برای آن در نظر گرفته‌اند که به آن اسپلینت گفته می‌شود. اسپلینت دارای یک کانال باز برای عبور هوا از داخل آن می‌باشد که می‌تواند عمل تنفس را بسیار راحت‌تر کند.

معایب استفاده از تامپون در عمل بینی چیست؟

احساس خشکی نسبت به ترشحات بینی از نمونه موارد منفی استفاده از تامپون در این عمل می‌باشد که فرد در این شرایط احساس شدید در گرفتگی بینی خود دارد، تامپون‌ها هرگونه ترشح حاصل از جراحی را مانند خون به خود جذب می‌کنند که در واقع این مورد موجب خشک شدن بینی می‌شود.

داشتن احساس درد در زمان خارج کردن تامپون از داخل بینی از دیگر معایب این روش است که برای بسیاری از افراد احساس خوشایندی را به همراه ندارد و سبب می‌شود که برخی به دلیل ترس از درد از انجام این عمل جراحی اجتناب کنند، تامپون به دلیل چسبیدن به دیواره‌های بینی موجب ایجاد حس درد در زمان خارج کردن آن می‌شود.

محدودیت در تنفس صحیح از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در غیرمحبوب بودن عمل بینی با تامپون است چرا که تامپون دقیقا مسیر تنفسی را با انسداد روبه‌رو می‌کند و در نتیجه فرد به دلیل استفاده کردن از دهان برای تنفس دچار خشکی دهان می‌شود.

عمل بینی بدون تامپون به چه صورت است؟

پیشرفت علم و افزایش آگاهی نسبت به مسائل پزشکی سبب شد تا پزشکان و متخصصان در پی کشف راهی مناسب برای انجام عمل جراحی بینی شوند. امروزه جراحی بینی به نحوی انجام می‌شود که به نحوی میزان آسیب وارد شده به بینی به حداقل ممکن برسد و بخش داخلی بینی جراحت زیادی نداشته باشند. یکی از ابزارهای کاربردی و جایگزین تامپون استفاده کردن از اسپلینت در داخل بینی می‌باشد، اسپلینت‌ها در واقع از جنس سیلیکون هستند و خارج کردن آن‌ها از داخل بینی آسان بوده و دیگر معایب تامپون را ندارد، از همه مهم‌تر این روش احساس درد را برای فرد به حداقل ممکن می‌رساند.

مزایای عمل بینی بدون استفاده از تامپون

  • فرد پس از جراحی دیگر احساس بدی از وجود تامپون ندارد و فرایند تنفسی با مشکل مواجه نیست.
  • بینی فرد خشک نمی‌شود و در نتیجه بهداشت بینی به نحوی حفظ خواهد شد.
  • فرد به راحتی می‌تواند نفس بکشد و مشکلی نخواهد داشت.

دکتر سعید سهراب پور

دکتر سعید سهراب پور، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ جراحی های درمانی سر و گردن هستم. افتخار دارم که سال ها در زمینه ی درمان بیماری های مختلف گوش، حلق و بینی و همچنین جراحی های مربوط به سر و گردن فعالیت داشته ام. هدف من از ارائه خدمات در این وب سایت ارائه ی اطلاعات مفید و جامع در زمینه بیماری های گوش، حلق و بینی و جراحی های سر و گردن ، پاسخ به سوالات رایج مراجعین و معرفی جدیدترین روش های درمانی است.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها