مجله پزشکی

اشتراک گذاری

جراحی بینی فانتزی چیست؟ | توصیه های دکتر سهراب پور

برای تعریف زیبایی دانستن این نکته الزامی است که تناسب میان بینی عمل شده و چهره فرد از واجبات است به طوری که حتی اگر شما خواهان داشتن بینی فانتزی باشید جراح باید آن را به گونه ای عمل کند که با هارمونی چهره شما تناسب داشته باشد. در حقیقت دکتر سهراب پور یکی از پزشکان متخصص در جراحی بینی فانتزی است که شما را به این هدف یعنی داشتن بینی عروسکی و زیبایی چهره می رساند. در مقاله عمل بینی که پیش تر در سایت منتشر شد به صورت مفصل درباره آن توضیحاتی مطرح گردید در این مقاله به صورت جامع به بینی فانتزی می پردازیم.

 

جراحی بینی فانتزی

 

تعریفی از جراحی بینی فانتزی و عروسکی

در بررسی جراحی بینی فانتزی باید اظهار کنیم که این نوع بینی در جهت کاملا مخالفی از جراحی بینی طبیعی می باشد و خصوصیاتی متفاوت از بینی عمل شده به فرم طبیعی دارد . در حقیقت پزشک در جراحی بینی فانتزی ، سایز بینی را تا حد بسیاز زیادی کوچک کرده که در بینی طبیعی قابل انجام نیست . همچنین اگر فردی به نیم رخ صورت شما نگاه کند ، انحنا و قوس زیادی را مشاهده می کند و اگر از روبه رو به شما بنگرد ، بینی حالت باریکی به خود می گیرد که بینی طبیعی از داشتن تمام این موارد محروم است . در واقع این نوع بینی حالت عروسکی به چهره داده که در میان خانوم ها شهرت بسیار زیادی دارد .

جراحی بینی عروسکی به چه چهره هایی می آید ؟

در حقیقت شناخت فرم صورت و دانستن این نکته که چه فرم بینی به صورتتان می آید بسیار مهم است . فهمیدن این موضوع نیز نیاز به داشتن دانش و تجربه پزشکی ماهر دارد تا با ارزیابی و بررسی صورتتان ، بهترین مدل بینی را به بیمار پیشنهاد دهد . اما باید بدانید که طبق یک استاندارد کلی ، جراحی بینی فانتزی به چهره های کوچک و گرد بیشتر از سایر افراد می آید . در حقیقت تمامی افراد می توانند به انجام عمل بینی فانتزی اقدام کنند و انجام این پروسه درمدل های بینی گوشتی و استخوانی کاملا قابل انجام است اما تصمیم نهایی ، به نظر پزشک شما بستگی دارد پس به او اعتماد کرده تا با تصمیم گیری اشتباه و هیجانی منجر به کاهش زیبایی چهره تان نشوید

تاثیر ضخامت پوست در جراحی بینی فانتزی

در بالا نیز اشاره کردیم که جراحی بینی فانتزی برای تمام مدل های بینی مناسب است اما یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد این است که به طور معمول این جراحی در بینی های گوشتی که در آن ها ضخامت پوست زیاد است با ریسک بیشتری همراه است زیرا در این نوع بینی بعد از این که پزشک تغییرات اساسی را روی بینی اعمال کرد ممکن است پوست بینی با قرار گرفتن روی بینی اصلاح شده با تغییرات قابل توجهی همراه نباشد . در نتیجه هرچه ضخامت پوست کمتر و یا به اصطلاح بینی استخوانی تر باشد جراحی بینی فانتزی در ان با نتیجه شگفت انگیز تری همراه خواهد بود .

ورم بعد از جراحی بینی فانتزی

باید بداید که هرچه تغییرات اعمال شده در بینی با دامنه بیشتر انجام شود ورم ناشی از جراح نیز بیشتر خواهد بود . بنابراین باتوجه به این که در جراحی بینی فانتزی ، تغییرات بیشتری در بینی صورت می گیرد میزان ورم ایجاد شده در آن بیشتر از بینی طبیعی است . حال انکه اگر بینی خود را به صورت فانتزی عمل کرده اید باید در انجام سایر نکات کاهش ورم در بینی توجه بیشتری داشته باشید . در ادامه دکتر سهراب پور در مورد ورم بعد از جراحی بینی فانتزی توصیه هایی می کند  :

  • بیمار باید در روزهای ابتدایی از کمپرس یخ استفاده کند
  • بیمار باید در هنگام خواب سر خود را بالاتر از سایر نواحی بدن نگه دارد
  • بیمار باید میزان نمک وادویه در مواد غذایی را کنترل کرده و در صورت امکان آن ها حذف کند
  • بیمار باید به مصرف مایعات و آب به مقدار زیاد بپردازد همچنینی مصرف نوشیدنی مقوی نظیر اناناس نیز می تواند در بهبود زخم های بعد از جراحی موثر واقع شود.
  • بیمار باید تا زمان مجوز پزشک در مورد چسب بینی از آن استفاده کند.
  • بیمار باید از ورزش های پر فشار خودداری کرده و تنها به انجام پیاده روی سبک برای بهتر شدن گردش خون بپردازد

کبودی بعد از جراحی بینی فانتزی

ایجاد کبودی بعد از انجام جراحی بینی فانتزی امری اجتناب ناپذیراست که در نواحی شامل اطراف بینی ، زیر چشم ها و گونه های رخ می دهد . شدت این عارضه نیز بر حسب شرایط مختلف در هر بیمار ، میزان اصلاحات انجام شده در بینی ، مهارت پزشک متخصصی که به او مراجعه می کنید متفاوت خواهد بود که علت اصلی ایجاد آن نشت خون به لایه بالایی آن است . در واقع وجود اکسیژن در خونی که به زیر پوست انتقال یافته منجر به ایجاد کبودی در دامنه ی گسترده ای می شود که این کبودی ها برای از دست دادن اکسیژن و تغییر رنگ ، نیاز به زمان دارند و در دامنه ی گسترده تری خود را نشان خواهند داد . بعد از گذر یک تا دو روز بعد از عمل بینی فانتزی ، خون تجمع یافته در زیر پوست اکسیژن خود را از دست داده و کبودی ها به رنگ بنفش و سیاه متمایل خواهند شد . اما نگران نباشید زیرا بعد از گذشت زمانی حدود 5 روز ، این عارضه از بین خواهد رفت و زیبا رویان به مرور زمان با محو شدن نواحی کبود شده مواجه می شوند . بهبود کامل این کبودی ها زمانی رخ می دهد که 10 تا 14 روز از جراحی بینی فانتزی بیمار گذشته باشد اما در صورتی که بینی شما بعد از گذشت این مدت زمان تغییرات خاصی نکرده و در میزان کبودیتان بهبودی حاصل نشد حتما با پزشک خود تماش گرفته و با او مشورت کنید .

عوارض کوتاه مدت و بلند مدت جرای بینی فانتزی

در جراحی بینی فانتزی دو نوع عارضه می تواند رخ دهد که به عوارض بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می شوند . در حقیقت در عوارض کوتاه مدت جای نگرانی وجود نداشته و آن ها با گذر زمان و بدون درمان خاصی بهبود می یابند که از جمله آن ها می توانیم به تورم ، کبودی ، التهاب ، خشکی در دهان و گلو  ، کاهش حس بویایی و غیره اشاره کرد . اما در این میان عوارضی نیز هستند که بیشتر در جراحی بینی فانتزی اتفاق می افتد و دلیل اصلی ایجاد آن هم کوچک کردن بیش از حد پره های بینی و اعمال تغییرات زیاد در بینی بیمار است . این عوارض در صورتی که با گذر زمان بر طرف نشوند نیاز به درمان داشته و  بیمار را ناچار به انجام جراحی بینی ترمیمی خواهند کرد.  از جمله این عوارض می توان به ایجاد اختلالات تنفسی در بینی ، عفونت بعد از رینوپلاستی بینی ، ایجاد بافت اسکار و باقی ماندن جای بخیه و عدم تطابق اندازه سوراخ های بینی اشاره کرد .

علت اصرار بیماران به انجام جراحی بینی فانتزی چیست ؟

همانطور که اشاره کردیم جراحی بینی فانتزی ، در میان بانوان از محبوبیت بالایی برخوردار است زیرا آن ها بر این باورند که انجام این پروسه منجر به خلق چهره ای ظریف تر ، استخوانی تر و زیبا تری خواهد شد به گونه ای که میزان زیبایی آن ها با میزان قوسی که در بینی ایجاد می شود ارتباط مستقیمی دارد . اما توجه به این نکته از واجبات است که جراحی بینی فانتزی برای تمام چهره ها یک هدف را دنبال نمی کند زیرا برخی از افراد چهره ای دارند که انجام این جراحی هارمونی صورت آن ها بر هم ریخته و عمل بینی فانتزی منجر به کاهش زیبایی در چهره فرد می شود . در نتیجه برای انجام این نوع جراحی اصرار نکرده و بگذارید پزشک بهنرین مدل را به شما معرفی کند .

دکتر سعید سهراب پور

دکتر سعید سهراب پور، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ جراحی های درمانی سر و گردن هستم. افتخار دارم که سال ها در زمینه ی درمان بیماری های مختلف گوش، حلق و بینی و همچنین جراحی های مربوط به سر و گردن فعالیت داشته ام. هدف من از ارائه خدمات در این وب سایت ارائه ی اطلاعات مفید و جامع در زمینه بیماری های گوش، حلق و بینی و جراحی های سر و گردن ، پاسخ به سوالات رایج مراجعین و معرفی جدیدترین روش های درمانی است.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها