مجله پزشکی

اشتراک گذاری

جراحی بینی طبیعی

یکی از محبوب ترین مدل های عمل بینی در بین آقایان جراحی بینی طبیعی است زیرا آقایان خواهان داشتن فرم بینی هستند که در عین طبیعی بودن آن ، سایر جذابیت صورت آن ها را نیز حفظ کند . در حقیقت دلیل مردان برای داشتن بینی طبیعی این است که آنها به هیچ گونه نمی خواهند که بینی آن ها تا حد زیادی کوچک شده و قوس زیاد در آن ، منجر به عروسکی به نظر رسیدن بینیشان شود . در نتیجه انتخاب جراحی بینی طبیعی برای آن ها از بهترین گزینه ها خواهد بود . البته جراحی بینی طبیعی در میان بانوان نیز حرفی برای گفتن دارد و دارای محبوبیت است . به خصوص در جامعه امروزی که اکثر اقشار جامعه به زیبایی طبیعی علاقه مند هستند . اما در یک مقایسه کلی می توان گفت که تعداد آقایانی که جراحی بینی طبیعی انجام داده اند از بانوان بیشتر بوده است . اما بینی طبیعی چه ویژگی هایی دارد؟ دکتر سعید سهراب پور به این سوال پر تکرار پاسخ کاملی می دهد پس با ما همراه باشید تا در کمترین زمان پاسخ سوالتان را دریافت کنید .

 

جراحی بینی طبیعی

ویژگی های جراحی بینی طبیعی چیست ؟

در بالا نیز اشاره کردیم که جراحی بینی طبیعی همانطور که از نامش پیداست به شما در داشتن فرم بینی طبیعی به دور از هر گونه شکل مصنوعی یاری می رساند . در این روش جراح بینی ، بینی شما را عاری از هر گونه مشکل و ایراد می کند و هیچ گونه تغییرات افراطی در آن نظیر قوس زیاد و یا کوچک شدن بیش از حد بینی صورت نمی گیرد . در حقیقت بینی طبیعی ویژگی هایی نظیر :

 • فرمی طبیعی و در صورت تمایل بیمار ایجاد قوس بسیار ظریف در آن
 • حفظ کردن شکل استاندارد بینی و اجتناب از کوچک کردن آن
 • ایجاد زاویه 90 تا 95 درجه میان لب بالا و نوک بینی

نحوه آماده شدن برای عمل بینی طبیعی

به منظور بهبود نتایج در فرآیند زیبایی جراحی بینی طبیعی، اقداماتی وجود دارد که از زمان مشخصی تا روز عمل باید انجام شوند. در جلسه مشاوره، پزشک ما را راجع به آمادگی قبل از جراحی هدایت می‌کند و توصیه می‌کند که مصرف داروهای رقیق کننده خون، از جمله آسپرین، ایبوپروفن، ویتامین E و مکمل‌های مشابه، را قبل از عمل متوقف کنیم.

همچنین، پزشک تأکید دارد که اگر سیگار مصرف می‌کنیم، حداقل دو هفته پیش از جراحی باید آن را ترک نماییم. مصرف ویتامین C و مواد غذایی حاوی مواد معدنی و آهن دو هفته قبل از جراحی بینی طبیعی، توصیه دیگر پزشک برای بیماران است. همچنین، حدود ۸ ساعت پیش از جراحی لازم است هیچ چیزی نخوریم یا ننوشیم. این اقدام به منظور پیشگیری از مشکلاتی است که در فرآیند بیهوشی رخ می‌دهد. رعایت این نکته بسیار حائز اهمیت است و در غیر این صورت، پزشک ممکن است عمل را لغو کند.

تفاوت جراحی بینی طبیعی در مردان و زنان

در اینجا می خواهیم ساختار بینی مردان و زنان را با یکدیگر مقایسه کرده و به نتیجه گیری کلی برای مناسب بودن عمل بینی طبیعی ، در آن ها بپردازیم . بینی مردان پهنای بیشتری نسبت به بینی بانوان داشته و ساختار کلی آن محکم تر و استخوانی تر از آنها است ، به طوری که فرم بینی به چهره و آناتومی صورت مردان شباهت زیادی دارد . اما بینی بانوان بسیار ظریف تر است به گونه ای با سایر اجزای صورت آن ها در تناسب است بنابراین پوست بینی آن ها ضخامت کمتری نسبت به آقایان دارد . اما در انتها باید بدانید که جراحی بینی طبیعی در تمام بینی ها یعنی هم بینی های استخوانی و هم بینی های گوشتی مناسب است بنابراین هم مردان با ساختار استخوانی بیشتر و هم زنان با ساختار بینی ظریف تر می توانند این جراحی را به راحتی برگزینند و از نتایج حاصل شده از این جراحی رضایت مندی زیادی داشته باشند .

چه افرادی کاندید مناسبی در جراحی بینی طبیعی هستند ؟

همانطور که اشاره کردیم تمامی افراد می توانند جراحی بینی طبیعی را بدون هیچ محدودیت خاصی در بینی خود انجام داده و از مشکلات ارثی و یا مشکلات تنفسی که به طور معمول ممکن است در اثر انحراف بینی و یا پولیپ در آن ها ایجاد شده است رها شوند . اما در این میان اشخاصی هم هستند که در سن مناسبی برای انجام رینوپلاستی می باشند و یا مزایای دیگری دارند که آن ها را کاندید بهتری می سازد . در ادامه می خواهیم به معرفی این اشخاص بپردازیم :

 1. افرادی که در بازه سنی 18 تا 45 می باشند
 2. افرادی که از سلامت جسمی و روانی سالمی برخوردارند
 3. افرادی که از استعمال دخانیات اجتناب می کنند و یا قادر به ترک آن ها در مدت زمانی حدود دو ماه می باشند.
 4. افرادی که از مشکلات تنفسی و یا انحراف و پولیپ بینی برخوردارند
 5. و در انتها افرادی که بینی آن ها بزرگ بوده و صرفا برای زیبایی بینی و همخوانی با سایر اجزای صورتشان به جراحی بینی طبیعی علاقه مند هستند.

جراحی بینی طبیعی بهتر است یا نیمه فانتزی

برای اطلاع از یکی از بهترین مزیت های عمل بینی طبیعی ، باید بدانید که در این پروسه به دلیل اینکه تغییرات اساسی روی بینی انجام نشده و جراحی صرفا برای خاصیت درمانی آن انجام می شود انجام جراحی بینی ترمیمی در آن ، آسان تر از سایر مدل ها بینی می باشد . به عنوان مثال در جراحی بینی نیمه فانتزی پزشک برای انجام جراحی ثانویه بینی ناچار بود که از گرافت گذاری و پیوند غضروف استفاده کند که پروسه آن با دشواری بیشتری همراه است . البته صحبت از بهترین مدل جراحی بینی در بیماران بسیار مشکل است زیرا هر چهره ساختاری با هارمونی مختص به خودش را دارد و ممکن است برای شخصی جراحی بینی فانتزی به چهره اش بیاید و در شخص دیگری خیر و تنها تصمیم پزشک می تواند در این زمینه برای بیمار مفید و کارآمد باشد .

چه افرادی کاندید مناسبی در انجام جراحی بینی طبیعی نیستند؟

همانطور که به بهترین کاندیدای جراحی بینی طبیعی اشاره کردیم باید بدانید که اشخاصی نیز هستند که به دلایلی انجام جراحی بینی طبیعی و غیره برای آن ها غیر مجاز است . افرادی نظیر :

 • افرادی که تمایل به انجام جراحی بینی ترمیمی بلافاصله بعد از جراحی بینی اولیه خود دارند
 • دخترانی که زیر 15 سال سن دارند و رشد جسمی آن ها هنوز کامل نشده است و در سن بلوغ هستند
 • پسرانی که زیر 17 سال سن دارند
 • بانوان باردار
 • در آخر افرادی که به بیماری های خاص مبتلا بوده و پزشک آن ها اجازه جراحی بینی را به آن ها نمی دهد.

تمامی موارد گفته شده از محدودیت های جراحی بینی طبیعی است که اگر شما جزو یکی از این دسته ها هستید با پزشک خود مشورت کرده و از پزشک خود بخواهید نزدیک ترین زمان عمل بینی طبیعی را برای شما مشخص کند .

نکاتی طلایی برای مراقبت های بعد از جراحی بینی طبیعی

داشتن استراحت کافی : یکی از موارد بدیهی در انجام جراحی بینی طبیعی ، استراحت بعد از آن است که باید کافی باشد تا زخم ها و نواحی آسیب دیده در سریع ترین زمان ممکن ترمیم شوند .

آدامس خوردن ممنوع است : توصیه دکتر سعید سهراب پور به شما این است که تا مدتی بعد از انجام عمل بینی طبیعی ،حرکات دهانتان را به حداقل برسانید به همین دلیل از خوردن آدامس اجتناب کنید و تا جای امکان نیز از غذاهای آبکی و نرم استفاده کنید .

دوش گرفتن با احتیاط : رعایت احتیاط در سالم نگه داشتن گچ و اسپلینت بینی ، از دیگر نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی طبیعی است که تا زمان برداشتن آن از روی بینی باید از خیس شدن گچ در هنگام استحمام محافظت کنید . شما نیز راهکار دیگری برای نرفتن به استحمام تا یک هفته پس از جراحی بینی دارید و می توانید انجام آن را در شب پیش از جراحی موکول کرده تا با مشکل عفونت و مرطوب شدن گچ روبه رو نشوید .

استفاده از دهان شویه جایگزینی برای مسواک : داشتن این طرز فکر که بعد از جراحی بینی طبیعی نمی توانید به بهداشت دهان و دندان خود توجه کنید از جمله موارد دیگری است که کاملا اشتباه است و اطلاع از آن ضروری می باشد زیرا معمولا پزشک معمولا توصیه می کند که به جای مسواک از دهان شویه استفاده کنید و در صورت استفاده از آن مسواک نرم و یا برقی را انتخاب کنید .

دکتر سعید سهراب پور

دکتر سعید سهراب پور، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ جراحی های درمانی سر و گردن هستم. افتخار دارم که سال ها در زمینه ی درمان بیماری های مختلف گوش، حلق و بینی و همچنین جراحی های مربوط به سر و گردن فعالیت داشته ام. هدف من از ارائه خدمات در این وب سایت ارائه ی اطلاعات مفید و جامع در زمینه بیماری های گوش، حلق و بینی و جراحی های سر و گردن ، پاسخ به سوالات رایج مراجعین و معرفی جدیدترین روش های درمانی است.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها