مجله پزشکی

اشتراک گذاری

جراحی بینی بسته + نمونه کارهای دکتر سهراب پور

اگر شما نیز یکی از متقاضیان عمل بینی هستید ، به طور حتم تاکنون با انوع تکنیک های جراحی آشنا شده و  در رابطه با آن اطلاعات زیادی کسب کرده اید ؛ اما در صورتی که از این انجام این پروسه اطلاعاتی در دست ندارید و حتی از قرار گیری زیر تیغ جراحی وحشت دارید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید . در حقیقت دکتر سعید سهراب پور یکی از پزشکان متخصص در انجام این پروسه است که انواع تکنیک های جراحی را از قبیل جراحی بینی بسته و باز را انجام داده و با مشاوره مناسبی که به بیمار می دهد سایر نگرانی های او را در انجام پروسیجر از بین می برد . در انتها نیز لازم به ذکر است که تکنیک به کاربرده شده در هر بیمار متفاوت بوده و بر اساس عواملی نظیر شکل ظاهری بینی ، پوست بینی ،غضروف ها ، مشکلات تنفسی بینی و غیره تعیین می گردد.

 

جراحی-بینی-بسته

 

جراحی بینی بسته چیست ؟

در بررسی جراحی بینی بسته دانستن این نکته الزامی است که این روش برای افرادی که فرم بینی بدشکلی دارند و می خواهند در کم ترین زمان ، بدون ایجاد زخم و جراحت شدید به خلق زیبایی در چهره خود بپردازند گزینه مناسبی می باشد ؛ زیرا در این تکنیک پزشک با ایجاد برش های داخلی در سوراخ بینی به رفع برآمدگی ها و افتادگی نوک بینی اقدام می کند . علاوه بر این پس از اتمام جراحی بینی بسته ، نیازی به ایجاد بخیه همانند تکنیک جراحی بینی باز نیست زیرا برش ها سطحی بوده که سایر ایرادات و عیوب بینی را با انجام این پروسه مدرن از بین می برند . در آخر نیز باید بدانید که پوست بینی عامل بسیار مهمی برای انتخاب روش جراحی می باشد که نباید نقش آن را دست کم گرفت .

جراحی بینی بسته چه تفاوتی با تکنیک جراحی باز دارد؟

پاسخ به سوالتان بسیار ساده است زیرا تنها تفاوت اصلی این دو تکنیک که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند تفاوت در برش های ایجاد شده توسط جراح بینی است به گونه ای که اگر پزشک ناحیه کلوملا و یا همان ستون گوشتی میان دو سوراخ بینی را برش دهد از تکنیک باز استفاده کرده و در صورتی که این برش ها در ناحیه داخل بینی انجام شوند به طوری که جای زخم و یا بخیه در اطراف بینی ایجاد نشود ، جراحی بینی بسته صورت گرفته است . همچنین باید بدانید که مدت زمان این دو پروسه با یکدیگر متفاوت بوده و جراحی بینی بسته در زمان کمتری انجام می شود .

مزایای انجام جراحی بینی بسته ؟

حال که به شناختی از انواع تکنیک های جراحی باز و بسته دست یافتید باید با مزایای جراحی بینی بسته نیز آشنا شوید که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم :

 • دوره نقاهت در جراحی بینی بسته کوتاه تر می باشد.
 • ایجاد تورم و کبودی در این نوع جراحی به دلیل برش های اندک و جریان خون مناسب در پوست بینی ، بسیار کمتر از تکنیک باز است .
 • در جراحی بینی بسته ظاهر بینی ، به دلیل عدم وجود بخیه و جای اسکار در اطراف بینی بسیار بهتر از روش باز خواهد بود .
 • انجام این پروسه در افراد سن بالا نیز قابل اجرا می باشد زیرا عوارض ناشی از جراحی بینی بسته بسیار کمتر است که سایر نگرانی ها را در رابطه با محدودیت سنی از بین خواهد برد .
 • و از آخرین مزیت های این تکنیک می توانیم به خلق نتایج طبیعی در بینی اشاره کنیم ؛ زیرا جراحی بینی بسته کم تهاجمی بوده و با کمترین آسیب به بینی تغییرات لازم اعمال خواهد شد .

چه افرادی کاندید مناسبی برای انجام جراحی بینی بسته نیستند ؟

در حقیقت باید بدانید که انجام جراحی بینی بسته محدودیت خاصی را به همراه نخواهد داشت و این پروسه برای همه کسانی که از سلامت روحی و جسمی لازم برخوردار هستند پیشنهاد خوبی است و زیبایی همیشگی را برایشان به همراه خواهد داشت ؛ اما برخی افراد نیز هستند که انجام جراحی بینی بسته در آن ها مطلوب واقع نمی شود که این افراد شامل :

 1. افرادی که از جراحی بینی اولیه خود راضی نبوده و می خواهند به جراحی بینی ترمیمی اقدام کنند . در حقیقت جراحی بینی بسته برای این افراد به دلیل دید اندک و دسترسی کم پزشک به ساختار بینی گزینه مناسبی نیست ؛ زیرا انجام آن ریسک بالایی و دقت کمی دارد و در صورتی که مجددا جراحی به نحوه درست انجام نپذیرد ممکن است بینی با عوارض ناخوشایندی روبرو گردد .
 2. افرادی که بینی گوشتی دارند و می خواهند به تغییرات اساسی در نوک بینی و شکل کلی آن بپردازند کاندید خوبی برای انجام این پروسه هستند. در واقع باید بدانید که بینی های گوشتی ساختار غضروفی ضعیف و بافت چربی زیادی دارند و انجام جراحی بینی باز نیز برای آن ها با پیچیدگی های زیادی همراه است ، حال در نظر بگیرید که این جراحی بخواهد از روش بسته انجام شود که در آن دید پزشک کم و دسترسی به بینی پایین است که نتایج خوبی را به دنبال نخواهد داشت .
 3. جراحی بینی بسته در افرادی که نیاز به پیوند غضروف و گرافت در بینی دارند مناسب نمی باشد .
 4. و در آخر انجام این جراحی برای افرادی که نیاز به تغییرات در نوک و تیغه بینی دارند به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

دوره نقاهت در جراحی بینی بسته چقدر است ؟

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم طول دوره درمان نواحی آسیب دیده در جراحی بینی بسته بسیار کم تر از دیگر تکنیک آن است به طوری که  اکثر بیماران بعد از گذشت دو تا سه روز می توانند فعالیت روزانه خود را از سر گرفته و بعد از یک هفته نیز به محل کار خود بازگردند . با این وجود به هیچ عنوان نباید از مراقبت های بعد از جراحی بینی غافل شد ؛ زیرا در صورتی که به اندازه کافی استراحت نکرده و به انجام ورزش و فعالیت های پر تحرک در روز های ابتدایی عمل روی آورید ، تورم و التهابات بعد از جراحی تشدید یافته و عوارض ناشی از آن نیز همانند جراحی بینی باز خواهد شد . در نتیجه بعد از جراحی از کمپرس یخ استفاده کرده و با مصرف میوه هایی نظیر آناناس ، ویتامین های لازم را به بدن برسانید تا هر چه سریعتر کبودی و تورم در بینی از بین بروند .

اقدامات قبل از جراحی بینی بسته ؟

برای انجام جراحی بینی بسته همانند روش باز ، پیش از جراحی باید اقداماتی انجام دهید تا با آمادگی لازم به انجام این پروسه بپردازید.

 • ابتدا یک جلسه مشاوره را با پزشک خود تعیین کنید .
 • سوابق پزشکی خود را برای بررسی بیماری های زمینه ای که قبلا به آن مبتلا بوده اید به پزشک خود نشان دهید .
 • اهداف و انتظارات منطقی خود را از جراحی بینی بسته بیان کنید .
 • به انجام آزمایشاتی که پزشک پیش از جراحی برایتان تجویز کرده است بپردازید .
 • با دیدن نمونه کار های پزشک در فضای مجازی و یا سایت ایشان با آرامش خاطر به انجام جراحی بینی بسته اقدام کنید .
 • در صورتی که پزشک شما را کاندید مناسبی برای انجام جراحی بینی بسته ندانست نگران نشوید و با اعتماد به او به انجام تکنیک جراحی باز بپردازید .

در پایان نیز باید اظهار کنیم که انجام جراحی بینی به روش باز و بسته مزایا و معایب خاص خود را دارند و هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد . تنها نکته اساسی در انجام این پروسه تشخیص پزشک است که کدام روش برای شما مزیت بیشتری را به همراه خواهد داشت تا در کمترین زمان بهترین نتیجه را از جراحی کسب کنید .

دکتر سعید سهراب پور

دکتر سعید سهراب پور، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ جراحی های درمانی سر و گردن هستم. افتخار دارم که سال ها در زمینه ی درمان بیماری های مختلف گوش، حلق و بینی و همچنین جراحی های مربوط به سر و گردن فعالیت داشته ام. هدف من از ارائه خدمات در این وب سایت ارائه ی اطلاعات مفید و جامع در زمینه بیماری های گوش، حلق و بینی و جراحی های سر و گردن ، پاسخ به سوالات رایج مراجعین و معرفی جدیدترین روش های درمانی است.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها