مجله پزشکی

اشتراک گذاری

جراحی پلک | دکتر سهراب پور

خواندن این مقاله شما را با یکی از روش های زیبایی و درمانی خاصی آشنا می کند که برای افرادی مناسب است که به دلیل عوامل ژنتیکی و چروک های پوستی دارای پلک های افتاده هستند . جراحی پلک فوقانی شما را از درگیری با این عارضه رها می کند ؛ زیرا پزشک این پروسه را بر اساس آناتومی صورت هر شخص انجام خواهد داد . علاوه بر این فرد باید در انتخاب پزشک مناسب دقت لازم را داشته باشد که دکتر سعید سهراب پور با سابقه پزشکی بی نظیری که دارد می تواند این جراحی را بدون ایجاد کمترین عوارض و خطری برای شما انجام دهد . پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با فرآیند انجام این جراحی آشنا شوید .

 

جراحی پلک - دکتر سهراب پور

 

انواع روش های بلفاروپلاستی

در حقیقت باید بدانید که انجام جراحی در پلک های افتاده و پف دار از روش های مختلفی اجرا خواهد شد که فرد با مراجعه به پزشک متخصص و تشخیص ایشان می تواند بر حسب شرایطی که دارد ، برای انجام یکی از تکنیک های بلفاروپلاستی کاندید خوبی باشد که در ادامه برخی از این روش ها را نام خواهیم برد :

 

بلفارو پلاستی فوقانی و تحتانی : ابتدا باید بدانید که پزشک برای انجام هر نوع جراحی ابتدا باید ناحیه مورد نظر را تحت بی حسی قرار دهد به همین منظور بعد از انجام اینکار برش ظریفی را به موازات چین پلک بالا و در امتداد خط مژه ایجاد می کند و با استخراج سایر چربی های اضافه ، به سفت کردن ماهیچه های پشت پلک و خلق پوست صاف در نواحی اطراف چشم اقدام می کند .

 

جراحی پلک به روش کانتوپکسی : کهولت سن امری غیر قابل پیشگیری است که در طی آن ممکن است لبه پلک پایین به سمت بیرون بازگردد . این اتفاق اغلب به دلیل ایجاد عفونت چشم و یا سوزش ناشی از آن بروز پیدا می کند که با انجام جراحی کانتوپکسی می توانید این مشکل را بر طرف سازید . پزشک برای انجام این جراحی به ثابت کردن عضله حلقوی چشم و تاندول کانتال خارجی آن می پردازد در نتیجه مشکلات پلک پایین برطرف شده و در مواردی نیز او  برای کسب نتیجه بهتر ، بلفاروپلاستی را به همراه کانتوپکسی انجام می دهد .

 

جراحی پتوز : جراحی پتوز نیز با هدف تقویت عضلات اطراف چشم و حذف چربی های اضافه آن صورت می گیرد که با لیفت کردن پلک ها ، هم به وضعیت ظاهری چشم زیبایی می بخشد و هم مشکلات بینایی که در طی افتادگی پلک به وجود آمده است را بر طرف می سازد .

بررسی دلایل افتادگی پلک

در حقیقت یکی از دلایل ایجاد چروک در اطراف چشم و افتادگی آن ، افزایش سن است اما ممکن است این عارضه در افراد جوان تری نیز اتفاق بیوفند که شامل :

 

 • در صورتی که پلک فرد به دلیل ایجاد حادثه و یا صدمه به طور موقتی و یا دائمی فلج شده باشد .
 • در صورتی که فرد از اختلالات و مشکلات عصبی رنج می برد .
 • در صورتی که فرد سابقه سکته مغزی داشته و یا تومور داشته باشد .

و در آخر باید بدانید که برخی از افراد بدون هیچ دلیلی و تنها بر اساس عوامل ژنتیکی به پیری زودرس چشم ها مواجه می شوند که باید برای پیشگیری از تشدید افتادگی پلک هر چه سریع تر به انجام بلفارو پلاستی اقدام کنند .

 چه افرادی کاندید مناسبی برای انجام بلفاروپلاستی نیستند ؟

اولین موضوعی که باید برای انجام بلفاروپلاستی در نظر داشته باشید این است که فرد باید از سلامت جسمانی برخور دار بوده و به هیچ گونه بیماری مزمنی مبتلا نبوده باشد که می توانید با در جریان قرار دادن پزشک از سابقه پزشکی تان ، نگرانی راجع به این موضوع را بر طرف سازید .

 

 1. افراد سیگاری و کسانی که به استعمال مداوم دخانیات اقدام می کنند نمی توانند داوطلب مناسبی برای بلفاروپلاستی باشند .
 2. افرادی که انتظارات غیر منطقی نسبت به جراحی پلک داشته و به طور احساسی به انجام جراحی اقدام می کنند گزینه مناسبی برای بلفارو پلاستی نیستند .
 3. افرادی که کمتر از 18 سال دارند ، برای انجام این جراحی کاندید مناسبی نیستند و باید صبور یاشند .  بهتر است این افراد بلفاروپلاستی را در محدوده سنی 30 تا 35 که در آستانه ورود به میان سالی انجام دهند.

اقدامات قبل از انجام جراحی پلک فوقانی

پیش از جراحی فرد باید برای ازریابی و معاینه پلک ها به پزشک مراجعه کرده که در اینکار معاینات پزشکی شامل :

 

معاینه فیزیکی : در این نوع آزمایش پزشک به اندازه گیری قسمت های مختلف پلک اقدام کرده و بیمار را به انجام آزمایش تولید اشک (Schirmer’s test) ترغیب می کند .

 

تصویربرداری پلک : در این روش پزشک از زوایای مختلف چشم بیمار عکس برداری می کند.

در آخر نیز در نظر داشته باشید که پیش از جراحی پلک ، پلک بیمار را علامت گذاری کرده تا در برداشتن میزان پوست و بافت پشت پلک اشتباه نکند و عملکرد طبیعی پلک به هنگام باز و بسته کردن آن مختل نشود ؛ بنابراین نگران نباشید زیرا جراحی پلک از جمله جراحی های کم خطر زیبایی بوده و نتایج آن با ماندگاری بالایی که دارند قشر زیادی از جامعه را با نتایج بی نظیر خود شگفت زده می کنند .

ریکاوری بعد از انجام جراحی بلفاروپلاستی فوقانی

 • بعد از اتمام جراحی بیمار باید با قرار دادن کیسه یخ بر روی چشم ها از میزان تورم در نواحی جراحی بکاهد .
 • بهتر است به منظور جلوگیری از فشار به پلک ها ، به مدت یک هفته انجام ورزش را به تعویق بیاندازید.
 • اگر عینکی هستید بهتر است به مدت دو هفته از لنز های تماسی بجای عینک استفاده کنید .
 • برای جلوگیری از عفونت در نواحی جراحی تا سه هفته از آرایش چشم اجتناب کنید .
 • برای بالا نگه داشتن سر از دیگر اعضای بدن در هنگام خوابیدن از دو بالش جهت نگه داشتن سر خود استفاده کنید .
 • از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنید زیرا ممکن است برخی داروها خطر خونریزی شدید را در پی داشته باشند .

عوارض انجام بلفاروپلاستی شامل چه مواردی می شوند ؟

باید بدانید انجام هر جراحی زیبایی باید توسط پزشکی ماهر صورت گیرد تا خطرات ناشی از جراحی کاهش یابد . علاوه بر این در نظر داشته باشد که پزشکان زیبایی در ایران به دلیل انجام جراحی های متعدد در زمینه درمانی و زیبایی ، آزمون خطای خود را پس داده و با مهارت بالا شما را به نتیجه مطلوب خواهند رساند .

 

عوارض موقتی بلفارو پلاستی شامل :

 

 • تاری دید موقت
 • حساسیت به نور در روز های ابتدایی عمل
 • تورم و کبودی در نواحی اطراف چشم در بازه زمانی 10 تا 14 روز
 • ریزش اشک از چشم ها و درد اندک در نواحی جراحی

 

عوارض نادر بلفاروپلاستی در صورت مراجعه به پزشک بی تجربه شامل :

 

 • ایجاد عفونت و خونریزی شدید در چشم
 • چشمان بیمار تحریک شده و در مواردی او با خشکی چشم مواجه می شود .
 • بیمار برای بستن چشم های خود با وجود طی کردن دوره نقاهت مشکل خواهد داشت .
 • پزشک ممکن است با آسیب رسانی به چشم باعث ایجاد زخم و نیاز به جراحی دوم پیدا کند .

در آخر نیز در مواردی ممکن است بیمار با تاری موقت پلک ها مواجه شود که احتمال ایجاد تمام این موارد با مراجعه به دکتر سهراب پور به صفر خواهد رسید .

دکتر سعید سهراب پور

دکتر سعید سهراب پور، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ جراحی های درمانی سر و گردن هستم. افتخار دارم که سال ها در زمینه ی درمان بیماری های مختلف گوش، حلق و بینی و همچنین جراحی های مربوط به سر و گردن فعالیت داشته ام. هدف من از ارائه خدمات در این وب سایت ارائه ی اطلاعات مفید و جامع در زمینه بیماری های گوش، حلق و بینی و جراحی های سر و گردن ، پاسخ به سوالات رایج مراجعین و معرفی جدیدترین روش های درمانی است.

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها